Sprawdź jak napisać profesjonalne CV

Myślisz o zmianie pracy, ale nie wiesz od czego zacząć? Zadbaj o swoją wizytówkę i stwórz CV, które przykuje uwagę rekrutera i pracodawcy. Te 4 łatwe kroki pomogą Ci w zdobyć pracę, o którą się ubiegasz.

1. Zadbaj by Twoje CV było czytelne

Tworząc życiorys pamiętaj o tym, by oddzielić od siebie jego konkretne elementy takie jak dane osobowe, wykształcenie, doświadczenie, uprawnienia, czy umiejętności. Zadbaj, aby układ dokumentu był czytelny, ale także estetyczny. Dzięki temu Twoje CV przykuje uwagę i zachęci do wczytania się w zawarte w nim informacje. Pamiętaj również, aby nie tworzyć życiorysu dłuższego niż 2 strony A4. Taka przestrzeń jest wystarczająca, aby zawrzeć na niej informacje istotne w procesie rekrutacyjnym.

2. Stwórz swoje CV dopasowane do ogłoszenia, na które aplikujesz

Aplikując na konkretne stanowisko warto zaznaczyć swoje umiejętności i doświadczenia zawodowe, które będą atutem w nowej pracy. Starając się chociażby o posadę Przedstawiciela Handlowego warto wypunktować informacje o doświadczeniu na stanowiskach sprzedażowych, a w sekcji umiejętności i osiągnięć wynotować odbyte szkolenia oraz odniesione sukcesy. W przypadku stanowisk technicznych i inżynierskich, doświadczenie na podobnych stanowiskach oraz ukończone kursy i certyfikaty będą z pewnością wartościową pozycją w CV. Kandydaci niejednokrotnie błędnie traktują swoje curriculum vitae jako zbiór wszystkich dotychczasowych stanowisk i miejsc pracy. Mowa również o tych nieistotnych z perspektywy nowego pracodawcy, takich jak na przykład prace sezonowe. Tak zwane „uniwersalne” CV często nie wzbudzają zainteresowania rekruterów. Profesjonalnym zabiegiem, który możesz zastosować w życiorysie jest dodanie pod imieniem i nazwiskiem stanowiska, o które się ubiegasz. Dzięki temu Twoje CV wyróżni się na tle dziesiątek innych aplikacji.

3. Zaprezentuj się i daj się poznać

W profesjonalnym CV nie może oczywiście zabraknąć biznesowego zdjęcia kandydata. Dzięki niemu staniesz się bardziej wiarygodny. Poza zamieszczeniem własnego wizerunku, watro również dać się poznać na polu prywatnym. Wynotowanie informacji o hobby i pozazawodowych zainteresowaniach to dobra droga do tego, aby zostać zapamiętanym i wyróżnić się na tle innych uczestników procesu rekrutacyjnego. Rekruterzy poświęcają często tylko krótką chwilę na przeczytanie poszczególnych aplikacji. Warto więc zadbać o każdy detal, który może zadecydować o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną.

4. Nie zapomnij o układzie i chronologii

Poza przejrzystością i estetyką w dobrze skonstruowanym CV powinny także obowiązywać ściśle określone reguły. Sprawdź, jak zadbać o odpowiedni układ Twojego dokumentu: 

DANE OSOBOWE – pamiętaj, żeby poza podaniem imienia i nazwiska dodać także swój adres zamieszkania, numer telefonu i adres mailowy. Dzięki niemu rekruter, bądź przyszyły pracodawca będzie mógł się z Tobą skontaktować.
WYKSZTAŁCENIE – w CV należy wpisać ukończone szkoły czy kierunki studiów w tak zwanej „odwrotnej chronologii”. Na górze dodaj zatem te, które ukończyłeś jako ostatnie. Co więcej, jeżeli posiadasz dyplom studiów wyższych, nie ma konieczności wpisywania szkół niższego stopnia tj. liceum czy technikum.
DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE – oprócz wpisania w życiorysie nazwy stanowiska, nazwy firmy i okresu trwania zatrudnienia, warto w kilku punktach opisać główne obowiązki wykonywane na danym stanowisku. Dzięki temu rekruter będzie mógł stworzyć dokładniejszy obraz Twojego profilu zawodowego. Zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy, o którą się ubiegasz.
UMIEJĘTNOŚCI – bardzo istotne z perspektywy procesu rekrutacyjnego jest poznanie umiejętności kandydata takich jak znajomość języków, czy konkretnych programów oraz określenie poziomu ich zaawansowania. Jednak często kandydaci poprzestają na podaniu tylko i wyłącznie tego typu kompetencji twardych. Nie mniej istotnymi są jednak umiejętności miękkie, które maja ogromne znaczenie zwłaszcza na stanowiskach menadżerskich. Nie zapomnij zatem w CV wpisać informacji dotyczących umiejętności interpersonalnych takich jak motywowanie grupy do działania, które oczywiście będziesz potrafili poprzeć przykładem na rozmowie kwalifikacyjnej.
ODPOWIEDNIE KLAUZULE – w czasach RODO warto pamiętać o dołączeniu odpowiedniej klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jeśli swoje CV wysyłasz do firmy rekrutacyjnej dodanie takiego zapisu jest niezbedne. Jeśli jednak nabór pracowników prowadzony jest bezpośrenio przez potencjalnego pracodawcę zamieszczenie tego typu klauzuli nie jest obligatoryjne, jednak z pewnością będzie mile widziane. Warto zatem uzupełnić CV o niezbędny zapis w każdej z tych sytuacji. 

Od niedawna obowiązuje nowa klauzula, która brzmi następująco:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)).” 

Dobrze napisane CV to jeden z pierwszych, ale także podstawowych elementów w drodze do zdobycia nowej pracy. Poświęć więc chwilę na dopracowanie swojego życiorysu i zadbaj o jego poszczególne elementy. Kiedy już stworzysz profesjonalny dokument aplikuj na konkretne stanowisko i zdobądź pracę marzeń! Szeroki wachlarz ofert o pracę znajdziesz w zakładce oferty pracy.

Polecane artykuły