Na zmianę zawodu nigdy nie jest za późno!

Nudna praca, brak perspektyw rozwoju, niesatysfakcjonujące zarobki, albo zupełnie nowe zainteresowania. Przyczyny decyzji o zmianie profilu zawodowego są różne. Wiele osób chciałoby czerpać więcej radości i satysfakcji ze swojej pracy, ale nie każdy ma pomysł oraz plan na to, jak zmienić swoją zawodową ścieżkę. Obawa przed niechęcią pracodawców do braku doświadczenia na konkretnym stanowisku, wiek, długoletni staż w dotychczasowej pracy, czy po prostu strach przed taką zmianą zniechęcają do podjęcia decyzji. Zmiana profilu zawodowego nie musi być jednak trudna! Sprawdź dlaczego warto się przebranżawiać i w jaki sposób skutecznie wkroczyć na rynek pracy z nowymi umiejętnościami.

Dlaczego warto?

Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Pracodawcy poszukują nowych kompetencji, aby rozwijać przedsiębiorstwa. Zawody rozchwytywane na rynku jeszcze kilka lat temu wypierane są przez nowe, dopiero powstałe zawody. Rozwój technologiczny stawia przed nami nowe wyzwania. Pracownicy chcąc się rozwijać muszą pogłębiać swoje umiejętności. Kiedy jednak perspektywy dalszego rozwoju są coraz mniejsze, albo dotychczasowa praca nie daje satysfakcji, czy oczekiwanych dochodów warto postawić na zmianę profilu zawodowego wykorzystując swój czas na nowe możliwości. Ostatnie miesiące udowodniły, że większość z nas potrafi zupełnie zmienić tryb swojej dotychczasowej pracy o 180 stopni, a dostęp do wiedzy, kursów i wszelkiego rodzaju wiedzy jest osiągalny na wyciągniecie…komputerowej myszy. Rynek pracy się zmienia i jest gotowy na przyjęcie pracowników równie chętnie dostosowujących się do zmian.

Kiedy warto pomyśleć o przebranżowieniu?

Powodów i motywacji do zmiany profilu zawodowego jest wiele. Na każdą tak dużą zmianę składa się bowiem szereg czynników. Tego typu decyzje z reguły są przemyślane, a ich ostateczne podejście zajmuje czasem nawet kilka lat. Każdy przypadek jest inny. Postanowiliśmy jednak zaprezentować w artykule te powody, które najczęściej nakłaniają do przebranżowienia się.

  • Wypalenie zawodowe i permanentne psychiczne zmęczenie wykonywanymi obowiązkami, są jednymi z kluczowych impulsów popychających do zmian. Niekiedy nawet mimo sukcesów w pracy, osiąganiu dobrych wyników, pochwał od szefa i współpracowników, czy awansu stanowiskowego praca nadal nie przynosi satysfakcji. Jeśli mimo dłuższego urlopu, ograniczenia stresu w pracy i poprawy work-life balance wykonywanie pracy jest nadal jedynie nieprzyjemnym obowiązkiem, to znak że pora pomyśleć o zmianie profesji, na taką która przyniesie Ci radość.  

  • Brak możliwości dalszego rozwoju, to kolejny z motorów napędowych do zmian. Jeśli mimo zaangażowania i chęci poszerzania swoich kompetencji zajmowane stanowisko nie daje takich możliwości rozwoju, wówczas zmiana pracy może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Czasami frustracja zawodowa i niechęć do wykonywanej profesji narasta do tak wysokiego poziomu, że zmiana pracodawcy nie wystarczy. W takim wypadku zmiana profilu zawodowego może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

  • Brak zapotrzebowania rynku pracy na kompetencje i wyksztalcenie, które posiadasz, to następny argument za zmianą zawodu. Z każdym rokiem rynkowe wymogi, oczekiwania pracodawców i poszukiwane na rynku pracy cechy ulegają zmianie. Wiele zawodów ewoluuje, inne z biegiem lat odchodzą do lamusa. Jeśli mimo długich poszukiwań pracy nie znajdujesz wciąż stanowiska zgodnego z Twoimi kompetencjami, jak i oczekiwaniami zawodowych zmian. Jeśli wynagrodzenie na Twoim dotychczasowym stanowisku u różnych pracodawców nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące możesz albo postawić na rozwój kierunkowy, poszerzenie kompetencji w obszarze, którym się zajmujesz, albo zmienić swój profil zawodowy na zupełnie innych.

  • Nowe pasje i umiejętności, to naszym zdaniem najprzyjemniejsza z form motywujących do zmian. Jeśli Twoje dotychczasowe hobby zajmuje coraz więcej wolnego czasu, a zdobyte umiejętności napędzają do ciągłego pogłębiania wiedzy zastanów się jak możesz zmienić swoją pasję na pracę, która da Ci satysfakcję zawodową i zadowalający dochód. Spróbuj swoich sił w nowej branży.

Od czego zacząć zmianę profilu zawodowego?

Niezależnie od powodu chęci do zmiany warto się do niej dobrze przygotować. Podstawą rozpoczęcia działań w kierunku przeprofilowania jest opracowanie planu działania i określenie czasu przeznaczonego na jego realizację. Zmiana profilu zawodowego nie może zaburzyć sytuacji finansowej ani jakości życia osoby decydującej się na ten krok. Dlatego właśnie nie porzucaj pochopnie aktualnego stanowiska pracy. Takie działanie sprawdza się jedynie w sytuacji, kiedy dysponujesz zapleczem finansowym przeznaczonym na kilkumiesięczne szkolenie nowych umiejętności, pozwalające na rozwój bez stałego źródła dochodu. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem przechodzenie przez kolejne etapy w drodze do przebranżawiania wykonując równocześnie swoją dotychczasową pracę. Sama decyzja o zmianie nie wystarczy do przeprofilowania zawodowej ścieżki. Po podjęciu tej decyzji zastanów się w jakim kierunku chcesz się doskonalić i czy nowy zawód jest perspektywiczny, gwarantuje długotrwałe zatrudnienie i pozwoli na rozwój za kilka lat. Przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenie pod kątem tego co lubisz i umiesz robić najlepiej. Z pewnością wiele umiejętności pozyskanych w dotychczasowej karierze wykorzystasz także na nowej zawodowej ścieżce. W kolejnym kroku poszukaj szkoleń, kursów czy studiów dyplomowych na których rozwiniesz swoje umiejętności. W fachowej literaturze i na platformach e-learningowych znajdziesz ogromne zasoby przydatnej wiedzy. Im większe będzie Twoje zaangażowanie w zdobywanie wiedzy, tym szybciej zdołasz się przygotować do objęcia nowego stanowiska.

Jak opracować dokumenty aplikacyjne?

Nowe umiejętności, szkolenia i chęć do zmian to jeszcze nie wszystko. Jeśli planujesz rozpoczęcie nowej zawodowej ścieżki jako pracownik w nowej firmie musisz zadbać o dokumenty aplikacyjne. Currliculum Vitae oraz list motywacyjny są wizytówką, zadecyduje o tym, czy potencjalny pracodawca rozważy Twoją kandydaturę. W przypadku przebranżawiania dokumenty powinny wyglądać inaczej niż te, składane podczas zmiany pracy na takie samo, bądź podobne do poprzedniego stanowisko. Odpowiednie ułożenie, wyszczególnienie cech, umiejętności i kompetencji, to gwarancja sukcesu. Nie skupiaj się na dotychczasowym doświadczeniu zawodowym, a na umiejętnościach, kwalifikacjach oraz przebytych kursach ukończonych pod kątem podjęcia nowego stanowiska. To one w tym wypadku stanowią większą wartość, niż zadania wykonywane do tej pory w poprzedniej pracy. Z dotychczasowego doświadczenia zawodowego wybierze te kompetencje i umiejętności, które są wartościowe u nowego pracodawcy. W liście motywacyjnym warto opisać z jakiego powodu się przekwalifikowujesz i jakie efekty chcesz osiągnąć. Wskazanie kompetencji i możliwości wykorzystania dotychczasowego doświadczenie w nowej branży, będą dla Pracodawcy jasną informacją, zachęcającą do dalszej rozmowy. Udowodnij, że jest się wartościowym pracownikiem, którego warto zatrudnić w swoich strukturach. Odpowiednie sformułowanie tych argumentów zapewni Ci sukces!

Nie wiesz jak przygotować skuteczne dokumenty aplikacyjne? Mimo poprzednich prób i dziesiątek rozesłanych CV Twój telefon nadal milczy? Skontaktuj się nami. Konsultanci HR Wise pomogą Ci dopasować dokumenty do profilu stanowiska, na które aplikujesz i doradzą, jakie dodatkowe kompetencje zwiększą Twoje szanse na znalezienie pracy marzeń.

Polecane artykuły