Sprawdź dlaczego warto się przebranżawiać i w jaki sposób skutecznie...
Czytaj więcejPoznaj 6 porad przed rozmową kwalifikacyjną
Znalazłeś ogłoszenie o pracę, które Cię zainteresowało? Zadbaj o swój rozwój i aplikuj na wymarzone stanowisko. Zanim jednak wyślesz CV, sprawdź jak odpowiednio przygotować się do procesu rekrutacyjnego
1. Przygotuj dobre CV – poznaj kilka wskazówek
Profesjonalne i czytelne CV, to pierwszy i niezwykle ważny element w procesie rekrutacyjnym. Z pozoru prosta kwestia, jaką jest napisanie resume, nie dla wszystkich kandydatów jest oczywista. Poznaj więc kilka prostych zasad i stwórz swoje CV.
Po pierwsze pamiętaj o zamieszczeniu profesjonalnego zdjęcia i zaktualizowaniu danych dotyczących wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego. Zadbaj również o to, by w Twoje CV było napisane zgodnie z zasadami poprawności językowej i ortograficznej. CV to wizytówka, której przeczytanie zajmuje rekruterowi zaledwie kilka minut, warto więc poświęcić czas na dopracowanie życiorysu. Nie zapomnij także o wyróżnieniu swoich mocnych stron i dotychczasowych sukcesów zawodowych. Pamiętaj również o sformatowaniu przesyłanego pliku – CV zapisane w wersji PDF pozwoli na zachowanie odpowiedniego wyglądu Twojego życiorysu, który tak pieczołowicie dopracowałeś.
2. Rozmowa kwalifikacyjna – zobacz jak się przygotować
Pierwszy sukces jest już na Twoim koncie! W odpowiedzi na przesłane CV rekruter skontaktował się z Tobą i chce umówić się na spotkanie. Zależy Ci na jak najlepszej prezentacji, ale nie do końca wiesz od czego zacząć? Przede wszystkim powinieneś zdobyć kilka informacji nt. firmy, do której aplikujesz. Dzięki temu będziesz przygotowany na bardzo często zadawane pytanie „Co Pan/Pani wie o naszej firmie?”. Nie zapomnij także o nienagannym stroju biznesowym. Dobre wrażenie i merytoryczne przygotowanie do rozmowy najbardziej zapadają w pamięć.
3. Nie spóźnij się i sprawdź, jak dojechać na spotkanie
Jesteś już umówiony na spotkanie i odpowiednio przygotowany do rozmowy. Teraz przyszła pora na logistykę. Sprawdź przed wyjazdem, jak dotrzeć pod umówiony adres. Załóż odpowiedni zapas czasu na dotarcie na miejsce. Wychodząc nieco wcześniej zachowasz spokój i unikniesz spóźnienia. Dzięki temu zaprezentujesz się jako osoba punktualna i rzetelna. Te cechy są poszukiwane na każdym stanowisku pracy. Zanim wybierzesz się na umówione spotkanie zastanów się raz jeszcze, które z Twoich umiejętności i elementów doświadczenia najlepiej sprawdzą się w nowej firmie. Zaznacz na rozmowie swoje atuty i mocne strony. Zasygnalizujesz w ten sposób potencjalnemu pracodawcy, że jesteś najlepszym kandydatem.
4. Pozbądź się stresu przed rozmową o pracę – łatwy sposób
Rozmowa rekrutacyjna bez wątpienia u wielu osób wywołuje stres. Niekiedy ciężko go całkowicie wyeliminować, istnieją jednak sposoby, aby go ograniczyć. Natłok myśli i słowotok skutkujący mało logicznymi odpowiedziami, to niestety popularne zjawisko. Przed odpowiedzią na zadane przez rekrutera pytanie, odetchnij więc spokojnie i daj sobie krótką chwilę na przemyślenie odpowiedzi. Nie zwlekaj jednak zbyt długo. Zadbaj o merytoryczną i klarowną wypowiedź, która w najlepszy sposób zaprezentuje Twoje zawodowe doświadczenie i posiadaną wiedzę. Pamiętaj, że na ok. 90% zadanych pytań z pewnością znasz odpowiedzi, wystarczy je tylko ubrać w słowa.
5. Włącz pozytywne myślenie! – wymarzona praca jest na wyciągnięcie ręki
Odpowiednie przygotowanie do wszystkich etapów w procesie rekrutacyjnym pozwoli Ci na zdobycie pracy. Nastaw się wiec pozytywnie i nie bój się pytań. Sam również je zadawaj, jeśli jakaś kwestia dotycząca nowego stanowiska jest dla Ciebie niejasna. Dla rekrutera to sygnał, że poważnie podchodzisz do oferty pracy. Odpowiadaj rzeczowo i wskazuj swoje mocne strony. Nawet, gdy trafisz na pytanie, na które wydaje Ci się, że nie do końca udzielisz oczekiwanej odpowiedzi – przede wszystkim bądź szczery. Nie warto zawyżać ani zaniżać posiadanych kompetencji. Po objęciu stanowiska Twoje doświadczenie zostanie przecież zweryfikowane w praktyce. Jeśli wiesz, że jakąś umiejętność musisz doszkolić pamiętaj, że wielu pracodawców posiada pakiet rozwojowy dla swoich pracowników. Zaprezentuj się więc, jako osoba, która jest otwarta na nowe wyzwania i chętnie podnosi swoje kwalifikacje.
6. Twój krok do sukcesu – odpowiednie przygotowanie
Zastosowanie się do powyższych wskazówek z pewnością podniesie Twoje szanse na zdobycie stanowiska, na które aplikujesz. Nienaganna prezentacja, merytoryczne odpowiedzi i zaangażowanie to cechy, które są poszukiwane na każdym stanowisku pracy. Poświęć zatem chwilę na rzetelne przygotowanie się do procesu rekrutacyjnego i zadbaj o swoją karierę. Jeśli po przeczytaniu artykułu nadal masz pytania – skontaktuj się z nami! Z chęcią pomożemy Ci w znalezieniu pracy i podpowiemy jak przygotować się do procesów rekrutacyjnych. Aktualne oferty pracy znajdziesz tutaj:
Polecane artykuły
Umiejętności miękkie poszukiwane na rynku pracy
Pracodawcy poszukują techników z rozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Wykwalifikowani technicy i...
Czytaj więcejZawód inżyniera staje się najbardziej poszukiwanym przez pracodawców!
Sprawdź jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy
Czytaj więcejPoznaj 6 porad przed rozmową kwalifikacyjną
Znalazłeś ogłoszenie o pracę, które Cię zainteresowało? Zadbaj o swój...
Czytaj więcej